Piškoti

branka3  

član od: 9.10.2007

sporočila: 11

tema odprta - 27. okt 2008 17:27 | ogledi: 10.457 | odgovori: 10

Prosim za nasvet. Rada bi spekla piškote - razvaljala bi testo in jih izrezovala z modelčki. Kakšno testo naj zamesim, da bodo piškoti potem mehki? Po večini receptov so potem takšni pečeni keksi kar precej trdi. Bili pa naj bi vanilijevi, brez dodatkov čokolade ipd.

branka3

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8702

27. okt 2008 18:43

Pobrskaj po receptih, v glavnem je to masleno testo + orehi, ali lešniki, ali mandeljni... Praviš, da so potem takšni pečeni keksi kar precej trdi. Ni res! Trdi so, če so preveč pečeni in če so nepravilno shranjeni. Pozdravček!

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

27. okt 2008 18:51

uporabiš najbolj klasičen recept od vseh - torej pol kg moke, 1/4kg masla, 20 dag sladkorja, 2 jajci, vanilin sladkor, 1 pecilni, zamesiš testo.......razvaljaš, izrezuješ, spečeš lepo svetlo rjavo. Sprva so piškoti krhki (ne trdi),a se hitro omedijo, če jih ne spraviš v dobro škatlo.. Če želiš postopek pospešiti, naredi učke - po dva zlepi z marmelado in na krožniku se bodo zmehčali čez noč. Pa še nekaj - ugneti testo na hitro. Če moraš dodajati moko, ker se testo lepi, bodo piškoti seveda trdi. Lisa

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

27. okt 2008 19:15

Osnovni recept za testo gre pri meni takole: 1 kg moke (pol ostre, pol mehke), 400g masla, 250g sladkorja, 6 rumenjakov, radodarna žlica ruma, radodarna žlica sladke smetane, 2 vanilijeva sladkorja, 1 pecilni prašek (tega lahko tudi izpustimo). Zmehčano maslo, rum, sladkor, vanilijev sladkor in rumenjake penasto umešamo, nato dodajamo moko, dokler ne nastane voljna, ampak čvrsta kepa, ki se ne lepi več na roke - pozor, mešamo s kuhalnico ali slaščičarsko lopatico, ne z rokami. Od kilograma moke ponavadi malo ostane. Pripravljeno testo nato temeljito ohladimo(!!), naenkrat jemljemo od njega le toliko, kolikor potrebujemo za en pekač. Iz te zmesi pride orjaška količina piškotov - za polno piksno od pannetoneja (na osnovi teh piškotov potem sprejemate in delate obiske in ženitne ponudbe, hihi..:))))))) Kombinacije na temo so potem: 1. 100 g moke zamenjamo s 100 g grenkega kakava, piko na i doda naribana pomarančna lupinica 2. 150 g moke zamenjamo z 250g mletih orehov, mandljev, lešnikov, prepraženih ovsenih kosmičev ali kokosove moke 3. v pripravljeno zmes masla in jajc zamešamo 250 g marcipana, dodamo malo več moke Za oblikovanje piškotov uporabimo testomat ali pa vsako porcijo testa razvaljamo med dvema plastema polivinila, s čimer se ognemo dodajanju moke. Valjar in površina, na kateri valjamo, morata biti mrzla, da se testo ne razpacka. Pečemo na peki papirju le toliko časa, da rahlo porumenijo ob robovih - če porjavijo, je že preveč (ne da se povedati natančnega časa, ker je odvisen od pečice - jaz približno 6-8 mm debele piškote pečem prav toliko minut na 180 stopinj). Sledijo dekoraterski podvigi glede na čas in voljo peka. Garantirano uspejo! lp, proxima

angie.orhideja  

član od: 14.7.2008

sporočila: 866

27. okt 2008 20:47

jaz pa pečem piškote po tem receptu: LINCER PIŠKOTI 70 dag moke 25 dag sladkorja v prahu 50 dag margarine 3 rumenjake 1 vanili sladkor malo ruma po želji malo mletih orehov ( če dodam orehe, naredim kifeljčke ) Piškoti so res dobri in mehki, po tem receptu smo jih pekli v slaščičarni.Seveda v večji količini. angie Sporočilo je spremenil(a) angie.orhideja dne 27. okt 2008 20:48:54

branka3  

član od: 9.10.2007

sporočila: 11

28. okt 2008 11:49

Hvala vsem! branka3

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

28. okt 2008 12:10

Ko jemlješ piškote iz pečice, morajo biti še mehki na pritisk. Na zraku se potem še malo osušijo in so potem, ko so hladni, ravno pravšnji, da se topijo v ustih. Je že tako, da minutka preveč v pečici pomeni trde piškote (kar nekaj takih pekačev se je nabralo v moji pekarski karieri). Sama sem se vedno bala, da bodo piškoti premehki, ko sem jih tipala v pečici, potem pa so bili trdi ko kamen. Dokler me ni minil strah in sem jih š emehke jemala iz pečice.

Pa žlica sladke ali kisle smetane, kot je napisala proxima, naredita čudeže, beljak pa lahko izpustiš ali jih daš manj kot rumenjakov, je testo bolj krhko.

 

Mamamia

mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

28. okt 2008 15:05

Evo, kopipejstiram samo sebe izpred dveh tednov. Sem ugotovila, da če hočeš, da so piškoti bolj grizljavi tipo balsen, tipo petit beure, daš več masla, če pa hočeš, da so bolj mehki, daš pa več smetane. Evo recept za jonske mandljeve piškote. Je otročje lahek in tudi sicer je za to, da so zraven vključeni tudi otroci. Sestavine: 3 dl sladke smetane 2 dl grškega jogurta (bolje je, če je tisti z več maščobe) 20 dag mletih mandljev 10 dag praženih mandljev (so za okkras) 40 dag moke (lahko pol ostre, pol gladke, ni pa nujno) - glede količine moke nisem čisto prepričana, ker sama delam piškote s tistimi mokami, ki jih imam in potem delam piškote za to, da se znebim tistih odprtih šrknicljev. 1 jajce mandljev liker Smetano rahlo segrejemo in potem v tem razpustimo jogurt (ni treba da je do konca tekoča zmes, je pa fino, če je prevladujoče tekoča). V to zadevo damo žlico moke, celo jajce in mešamo in potem postopoma vmešavamo še mlete mandlje, za okus dodamo mandljev liker in potem v to zadevo vmešavamo moko vse dotlej, dokler zadeva ne izgleda kot kvalitetna kepa piškotnega testa. Testo gre najmanj za dve uri v hladilnik, lahko pa tudi za več dni. Testo se lepo razvalja in oblikuje s piškotnimi modeli. Lepo je, če delamo krogce in potem na sredino zatlačimo še en pražen mandelj. Lahko pa tudi oblikujemo kupčke in potem na sredino zatlačimo pražen mandelj. Pečemo v ogreti pečici 190 stopinj 10 minut. Karamelni piškoti Sesstavine: 3 dl karamelne omake (10 žlic karameliziranega sladkorja, nato 2,5 dl sladke smetane in potem vse to zalito z rumom in ohlajeno) 2 dl sladke smetane 10 dag masla 1 jajce 40 dag moke Karamelna omaka se naredi tako, da v kozici najprej karameliziramo sladkor, zalijemo s sladko smetano, mešamo in redčimo z rumom in počakamo, da se zadeva ohladi). Postopek karameliziranja je lepo opisan v receptu za Čokoladno kulinariko, pa še fotke so zraven in ga ne bo tu ponavljala, skratka, delajte po tistem in na koncu dodajajte rum. Sladko smetano segrejemo in notri topimo maslo. V to zmes vmešavmo jajce, malo moke, karamelno omako in dodajamo moko vse dtoelj, dokler ne nastane lepa kepa piškotnega testa. Potem sledi hladilnik. Tudi to testo lahko bodisi razvaljamo in izrezujemo modele, bodisi oblikujemo kupčke. Karamelni piškoti se prav tako pečejo 10 minut pri 190 stopinjah. Pa še nekaj je (mene namreč moka na koži blazno skomina in se temu na veliko izogibam): Moka se zelo lepo meša s segreto smetano in to vse je možno naredit s kuhalnico ali lopatko. Testo je možno skoraj do konca delati s kuhalnico, ko pa to ne gre več, sama mesenje nadaljujem (tako kot profiji) z rokavicami. Pa še lak se ne kruši Vendelina jr.

masters  

član od: 23.5.2009

sporočila: 188

30. sep 2009 10:47

Imam eno mogoče malo neumno vprašanje. naredila bi marcipanove piškote in sicer te http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=6714 pa me zanima koliko časa lahko stojijo preden jih porabimo. Hvala. masters

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

30. sep 2009 13:40

Masters, toliko časa, dokler jih občinstvo ne poje. Pri tistih količinah, kot so v recetpu, bodo šli kar hitro. Piškoti, ki so v suhi škatli, pa malo zaščiteni s peki papirjem, so v zaprtem lahko več tednov. Več ali manj toliko časa, kot tisti, ki jih kupiš v trgovini. Vendelina jr.

masters  

član od: 23.5.2009

sporočila: 188

30. sep 2009 14:03

ok. Najlepša hvala. masters

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti